Солодощі люблять усі: від малого до великого. Проте вони корисні не для всіх. Від солодкого розвиваються такі хвороби, як цукровий діабет. Крім того, ласощі провокують збільшення ваги, а в наш час дуже актуально тримати себе у формі. Тому багато хто відмовляється від цукерок і віддає перевагу менш калорійним солодощам, наприклад, зефір і пастилу. За старих часів вони містили лише натуральні компоненти. В даний час дуже важко знайти пастилу та зефір з максимально натуральним складом. Незважаючи на це, повітряні ласощі набагато корисніші, ніж цукерки, печиво, торти, вафлі тощо.
Зефір уперше з'явився у Франції. За легкість і легкість йому було надано ім'я бога вітру. Зефір як продукт є ягідно-яблучним пюре, збите з яєчним білком і цукром. Як загусник додається пектин. Пектин можна замінити агаровим сиропом чи желатином. Отримана маса викладається у круглі форми, підсушується, потім готові половинки склеюються між собою та обсипаються цукровою пудрою. Зефір за смаком повітряний, солодкий, тане у роті, з пружною структурою.
Відмінності зефіру від пастили
- Зефір містить менше наповнювачів і менше пюре, в ньому обов'язково присутній яєчний білок. У традиційній пастилі немає наповнювачів, додається мед.
- Зефір, як правило, круглої візерунчастої форми, а пастила прямокутної.
- У зефіру м'якша консистенція, пастила твердіша.
- Зефір іноді покривається шоколадом, він може бути різнобарвним за рахунок додавання барвників. Класична пастила майже завжди є молочно-білим природним кольором.
- Зефір розкладається по формах, а пастила розстилається на листи.
Користь та шкода
В обох продуктах міститься мало калорій. Тому їх можна сміливо рекомендувати тим, хто боїться погладшати або просто дотримується дієти. Але в зефірі міститься досить багато цукру, а значить, його не рекомендується вживати людям, схильним до ожиріння, або хворим на цукровий діабет. Хорошим виходом із стану є зефір для діабетиків, де замість цукру використовуються замінники. Зефір та пастила не можуть мати густий аромат. Сильний запах означає, що продукти додані ароматизатори. Аналогічно, повітряні насолоди не можуть бути яскравого отруйного кольору. Це означає, що присутні харчові добавки та барвники.
Повітряні вироби мають цілу низку переваг:
1. Вони покращують перистальтику кишечника, позбавляють запорів, покращують обмін речовин.
2. Очищають організм від токсинів, сприяють виведенню солей важких металів та радіонуклідів з організму.
3. Містять необхідні організму мікроелементи: фосфор, калій, магній, а також залізо. Якщо до складу входить агар-агар, то додаються ще кальцій, йод і селен, оскільки агар-агар видобувають із червоних водоростей.
4. Допомагають позбавитися холестерину.
5. Позитивно впливають на щитовидну залозу, а також зміцнюють імунітет.
6. Покращують стан волосся та нігтів, а також кісток та суглобів.
Повітряні солодощі корисні і для дорослих, і для дітей. Якщо стоїть питання вибору, що краще, зефір чи пастила, то перевагу слід віддати останній.